Özel Lise İngilizce Eğitimi

16 Nisan 2020

Özel lise denildiği zaman yabancı dil eğitiminin önemi göz ardı edilmemelidir. Örneğin öğrenci ve veliler lise tercihi yaparken genel olarak üniversite sınavına hazırlama performansını göz önünde bulundurur. Tabi ki de günümüz sınav sistemine baktığımızda bu durum gayet normaldir. Fakat yabancı dilin de önemli olduğu unutulmamalıdır. İngilizce evrensel olarak kabul edilen dillerin başında gelir. Hemen hemen her ülkede İngilizce konuşan kişiler bulmak diğer dillere göre daha yüksek bir olasılıktır. Üstelik üniversite macerasından sonra öğrencilerin mesleklerine başlayacağı noktada yabancı dil –özellikle İngilizce- onlardan istenen bir zorunluluk olacaktır. Öyleyse özel lise İngilizce eğitimi olarak bakıldığında tercih edilen lisenin İngilizce eğitimi nasıl olmalı?

İngilizce Eğitimi

Özel lise İngilizce eğitimi alanında uzmanlaşmış Türk eğitmenlerin yanı sıra mutlaka Native Speaker olarak adlandırılan ana dili İngilizce olan başka bir eğitmen ile desteklenmelidir. Çünkü öğrenciler dili kullandıklarında ve pratik yapma imkanı bulduklarında daha kolay ve çabuk öğrenir. Yabancı dili kullanmadan tam öğrenme olamaz. Ne kadar çok kullanım alanı oluşturulursa o kadar iyi bir şekilde dil öğrenimi gerçekleşir. Yabancı eğitmenler ile desteklendiği zaman İngilizce öğrenimi daha kalıcı olacaktır. Yalnızca sınıfta verilen dil öğrenimi ne yazık ki sadece ezber yöntemiyle olur. Ama dil öğreniminde ezberden ziyade öğrenme gerçekleşmelidir. Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için öğrencilere öğrendikleri kalıpları kullanabileceği, yeni kelimeler öğrenebileceği uygulamalar kullanılmalıdır. Örneğin sadece kelimenin anlamı verildiğinde öğrenci o kelimeyi kullanmazsa yani sadece hafızasına atıp ezberler ise kısa bir süre sonra bunu unutacaktır. Ama öğrenci kelimeyi kullanırsa, o kelimeler ile cümleler oluşturursa daha çok aklında kalıcı olacaktır. Sadece Türk eğitmenler ile verilen eğitim kısmen başarısız olabilir.  Bu gibi konuşma pratiği yapmak için yeni diyaloglar oluşturmak için Native Speaker olan eğitmenlere ihtiyaç vardır. Bu yüzden Özel lise İngilizce eğitim araştırılırken sadece Türk eğitmenler mi yoksa başka eğitmenler ile de eğitim destekleniyor mu derinlemesine incelenmesi gerekmektedir. 

Bu noktada Ortadoğulular Anadolu Lisesi olarak, öğrencilerimizin ders programlarımda hem Türkçe eğitmenlerden aldıkları gramer dersleri hem de Native Speaker olarak adlandırılan ana dili İngilizce olan yabancı eğitmenlerle yaptıkları diyalog pratikleriyle öğrencilerimize gelecek hayatlarıyla ilgili her türlü donanımı kazandırmayı hedefliyoruz.