Çankaya Özel Okullar

16 Nisan 2020

İnsan hayatının mihenk taşlarından bir tanesi sahip olduğu meslektir. Meslek yaşamımız ise aldığımız ve alacağımız eğitim ile başlar. Türkiye deki eğitim sisteminin en büyük parçalarından bir tanesi de doğal olarak özel okullardır. Çankaya özel okulları arasında ise çok büyük öneme sahip bir okul olan Ortadoğulular Anadolu Lisesi güçlü bir kadroya sahiptir. Kadrosuyla hem üniversite sınavı bazlı hem de okul bazlı eğitimlerini yürütürken meslek tanıtımlarıyla da etkin olmaktadır. Bu konuda daha etkin bir bilgiye sahip olan rehberlik birimi meslek ve üniversite seçimi konusunda öğrencilerine ciddi bir yol göstericilik yapmaktadır. Okulumuzun Çankaya özel okulları arasında öne çıkma sebeplerinden bir tanesi yaptığı üniversite gezileri ve meslek tanıtımları olmuştur. Ankara’daki büyük üniversitelere öğrencilerimiz ile yapılan gezilerde özellikle üniversite öğrencilerinin öğrencilerimize eşlik etmeleri üniversitelerindeki her türlü etkinlikler ile bilgiler vermeleri ve hatta profesörleri  doçentleri ile tanıştırmaları öğrencilerimiz üniversite bilincini arttırmaktadır. Doğal olarak üniversite seçimlerini yönlendirici bir etkiye sahip olmaktadır.142

Bunlara ek olarak meslek seçiminde ise Ankara Özel liselerinden olan kurumumuza davet ederek mesleklerini tanıtmalarını kişisel yaşadıkları tecrübelerini paylaşmalarını istediğimiz meslek erbapları , profesörler  doçentler etkin olmaktadırlar. 

Böylece öğrencilerimiz meslek ve üniversite seçimlerinde de kararlılık gösterdiklerinde derslerine daha yoğun bir biçimde  motive olabilmektedir. Tabiki hangi mesleği istediğini bilmek hangi üniversiteye gideceğini bilmek , yetmemektedir. Nasıl ders çalışacağını bilmek, zaman yönetimi yapabilmek, hangi derse nasıl çalışacağını bilmek ,ders çalışırken alan kullanımına hakim olmak , ders çalışmakta dinlenmenin de önemli olduğunu bilmek kendi kapasitesini bilerek soru çözmek  vb konularda da öğrencilerimizin desteğe ihtiyacı olmaktadır. Bu konularda da rehberlik servisimizin desteği yadsınamaz. Birde bu süreç yönetilirken öğrencinin ve ebeveynlerinin psikolojik durumu da göz önünde bulundurularak stres yönetimi sınav heyecanı gibi konularda da destek verilmektedir. Bu ve daha bir çok çalışma Ankara en iyi 10 özel lise arasında yer almamızı sağlamaktadır.